05
lis

Interesujące wystroje łazienek

W łazience każdorazowo rozpoczynamy i kończymy swój dzień. Dziś mamy ogrom możliwości nie tylko przy wyborze płytek, ale również przy sytuowaniu sprzętów łazienkowych. 

Wybierając do łazienki płytki – zarówno ścienne, jak i podłogowe – warto pamiętać o tym, że pomieszczenie jest narażone na działanie czynników chemicznych oraz plamiących, jak perfumy, kosmetyki. Dobrze jest więc, gdy wybierzemy płytki łatwe do czyszczenia i odkażania, a jednocześnie odporne na działanie czynników chemicznych. Warto dodać, że w bardziej ekskluzywnych łazienkach odchodzi się już niekiedy od klasycznych płytek i wybiera się inny rodzaj podłoża, jak np. panele (zob. zdjęcie 6 w dziale „Jeśli masz łazienkę bardzo dużą”).

Wybieramy kolor płytek 

Na jakie kolory płytek się decydować? Czy kolor ścian i podłogi powinien być identyczny? Nie ma w tym względzie reguły. Gdy zaglądamy do działu „Jeśli masz łazienkę bardzo dużą” na zdjęciu nr 1 widzimy na ścianach płytki w ciemnym kolorze, zaś podłoga została w taki sposób dopasowana do ścian, że wśród białych płytek, pojawiają się motywy w takim kolorze, jak na ścianach.

Z kolei na zdjęciach 4 i 7 płytki na podłodze, ścianach, a także obudowa wanny są dobrane w jednej tonacji (choć niekoniecznie dokładnie w tym samym wzorze).

Można również zdecydować się na poważny kontrast pomiędzy ciemnymi grafitowymi płytkami i ścianą w kolorze białym czy ecru. Widzimy to na zdjęciu numer osiem. Zwraca tutaj również uwagę fakt, że płytki zostały położone wyłącznie na podłodze, natomiast na ścianach zrezygnowano z ich zastosowania.

Łazienki przestronne i małe Gdy patrzymy na zastosowane na fotografiach kolory, można odnieść ogólne wrażenie, że w większych łazienkach zastosowano kolory cieplejsze, a w mniejszych bardziej chłodne. Jednak generalnie trudno przyjąć jedną konkretną zasadę. Ważne, by kolory były dobrane z gustem i pasowały do stylu całego mieszkania.

W większych łazienkach można sobie pozwolić na zastosowanie różnorodnych dodatków, jak bidet, przestronne miejsce na kosmetykę. Przestrzeni pozostaje nadal tyle, że można swobodnie wykonywać w łazience poranne ćwiczenia (szczególnie przyjazny ku temu projekt można zauważyć na zdjęciu nr 6 w dziale dużych łazienek).

Zazwyczaj w większych łazienkach mamy również do czynienia z nietypowym umiejscowieniem wanny, czy to na nóżkach (w starym stylu – zdjęcie nr 1), czy też przylegającą do ściany tylko węższą częścią (zdjęcie nr 2, 3, 7).