05
lis

Kominek w nowocześnie urządzonym wnętrzu

Od kilkunastu lat kominek z ekskluzywnego dodatku, na który mogli pozwolić sobie tylko dobrze sytuowani, stał się powszechnym elementem wystroju nie tylko domów, ale i mieszkań.

Warto zadać sobie pytanie o zasadne ulokowanie i kształt kominka. Jeśli budujesz dom lub samodzielnie wykańczasz wnętrze mieszkania od stanu surowego niejednokrotnie możesz decydować o jego umiejscowieniu. Ale także, gdy kupujesz gotowy lokal, zawsze możesz przy wyborze zwrócić na to uwagę.

Nowoczesny kominek charakteryzuje się prostą, a jednocześnie efektowną budową. Jest zazwyczaj gładko wbudowany w ścianę albo bardzo oszczędnie ozdobiony materiałem wykończeniowym, takim jak marmur, wapień czy nawet swojsko wyglądająca cegłówka (zobacz zdjęcie nr 8). Niektóre kominki mogą w tym układzie wyglądać zwłaszcza z boku, niczym akwarium (zdjęcie nr 6).

Bardzo ciekawe rozwiązania są stosowane w przypadku wkładów kominkowych, które często mają podnoszoną szybę czy automatycznie regulowany nawiew powietrza.

Kominek umieszcza się najczęściej w centralnym miejscu w salonie (zob. np. zdjęcie nr 1). Niektórzy decydują się na umieszczenie kominka również na jednej z bocznych ścian salonu (zdjęcie nr 5). Niekiedy można spotkać specjalnie wydzielone aneksy kominkowe – pomieszczenie jest wówczas przeznaczone do wypoczynku przy kominku.

Jeśli kominek ma się znaleźć w pokoju dziennym, który posiada kształt wydłużonego prostokąta, warto umiejscowić go przy dłuższej ze ścian. Dzięki centralnemu zlokalizowaniu będzie on dobrze widoczny z każdej części salonu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie obudowy w odcieniach szarości: bliżej środka bardziej wypukła ciemnoszara, na zewnątrz mniej wypukła jasnoszara (zdjęcie nr 1). Można również zdecydować się na podniesienie kominka (zdjęcia nr 2 i 6), a pod nim można wygospodarować wnękę na drewno, które będziemy do kominka podkładać. Można również tak wybudować kominek, by nad nim znajdowała się półka dopasowana do całości umeblowania (zdjęcie nr 3). To rozwiązanie może się znakomicie sprawdzić zwłaszcza we wnętrzach o ciepłych kolorach. Nad kominkiem można również powiesić zegar lub obraz (zdjęcia nr 4, 5 i 7).