05
lis

Nowoczesne tendencje w wystroju wnętrz

Nowoczesne wnętrza charakteryzuje prostota oraz oszczędność formy. Pokoje często są otwarte, a granice pomiędzy pomieszczeniami zacierają się.

Jeśli weźmiemy dla przykładu salon to w nowoczesnym wydaniu będzie on z dużym prawdopodobieństwem przestronny, a jednocześnie minimalistyczny pod względem dodatkowego wystroju. W nowoczesnym salonie nie spotkamy raczej zbyt wielu mebli (często poza stołem z krzesłami oraz wygodną kanapą nie znajdziemy już w ogóle szaf).

Salon częstokroć połączony jest bezpośrednio z aneksem kuchennym. W ten sposób powstaje przestronne pomieszczenie, które tworzy wrażenie ogromnego. Jeśli ktoś nie chce łączyć pomieszczeń w ten sposób, można się również zdecydować na szklane przesuwane drzwi czy ścianę ze szkła.

Mebli w nowoczesnych mieszkaniach – jak już sugerowaliśmy na przykładzie salonu – nie ma zbyt wiele. Nie znaczy to jednak, że brakuje miejsca na przetrzymywanie różnych rzeczy. Tę kwestię rozwiązuje się bardzo często przy pomocy dużych przesuwanych szaf umieszczonych „wewnątrz ścian”, których drzwi dobiera się w taki sposób, że sprawiają wrażenie jakby były przedłużeniem ściany (lub wręcz przeciwnie, tak, by z nią kontrastowały).

Materiały, z jakich wykonywane są meble, to nie tylko drewno, ale również tworzywa sztuczne, szkło, stal. Dominują proste geometryczne kształty.

Rolą światła jest eksponowanie otwartej przestrzeni. Często odchodzi się od stosowania klasycznych lamp i w meble lub sufit wmontowuje się reflektorki czy kinkiety, które odpowiednio ukierunkowane podkreślają najważniejsze punkty w salonie, silniej jeszcze eksponując otwartą przestrzeń.

Ściany nowoczesnego salonu są często surowe. Zdarza się nawet użycie prostej cegły lub betonu. Dominującymi kolorami są raczej jasne (białe lub pokrewne bieli oraz jasnoszare), a tonacje są raczej chłodne.

Bardzo ciekawym pomysłem są duże wnętrza dwupoziomowe, z niezabudowanymi schodami wchodzącymi w salon (jak na zdjęciach w dziel „dwupoziomowe”). Bardzo ciekawe jest zwłaszcza wnętrze zaprezentowane na zdjęciu drugim. Zarówno w dużym salonie, jak i w dopełniającej salon części górnej, istotne miejsce zajmuje zieleń, rzadziej dziś spotykana w wystrojach nowoczesnych wnętrz.