05
lis

Faktura ściany i jej znaczenie dla wystroju

O ile dawniej mogliśmy manipulować głównie kolorem ściany, dziś równie ważną rolę może pełnić jej faktura.

O efektach, jakie można uzyskać dobierając odpowiedni kolor i zgrywając go z innymi elementami wystroju, pisaliśmy w osobnym artykule. W tym chcielibyśmy zaproponować kilka sposobów uzyskania efektów w wystroju, dzięki wyzyskaniu różnych rodzajów faktury ścian.

Farby strukturalne

Jest to rozwiązanie zachowawcze, jeśli już decydujemy się na fakturę ściany inną, niż klasyczna. Wypełniacze do farb strukturalnych mają bardzo małe uziarnienie (ok. 0,2 mm). Dzięki temu pozwalają na uzyskanie efektu chropowatości, jakiegoś kształtu, a jednocześnie są stosunkowo łatwe do nakładania. Ważne jest tylko, by wymieszać farbę zgodnie z przepisem znajdującym się na opakowaniu oraz nakładać ją tzw. „jednym pociągnięciem” (bez odrywania pędzla czy wałka od ściany) na całej długości.

Wśród zalet farb strukturalnych należy wymienić maskowanie niewielkich nierówności ściany (a więc możliwość ich nakładania na ścianach o niezupełnie gładkim podłożu) oraz fakt, że stosunkowo łatwo można osiągnąć efekt estetyczny podobny, jak przy stosowaniu tynków dekoracyjnych. Farby te stosuje się najczęściej w pomieszczeniach często użytkowanych, jak hole czy korytarze.

Tynki dekoracyjne

W przeciwieństwie do farby strukturalnej, tynki dekoracyjne potrzebują dość równej powierzchni i wprawnej ręki specjalisty. Tynk dekoracyjny może nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, zwłaszcza, że tynków jest wiele i bardzo różnią się one od siebie. Oto pięć podstawowych rodzajów:

  • zacierane – tworzy się delikatnie fakturowaną powierzchnię przy pomocy wygładzania packą;
  • strukturalne – w świeżo nałożonym tynku żłobi się wzory;
  • mozaikowe – stosuje się w ich przypadku dodatkowe dopełniacze mineralne o różnorodnych kolorze; w ten sposób uzyskuje się wielobarwną powierzchnię;
  • stiukowe – są imitacją marmuru lub innego kamienia; wykonuje się je z zaprawy z dodatkiem naturalnego pyłu marmurowego; ich powierzchnia jest gładka; są bardzo eleganckie, ale jednocześnie ich nakładanie jest prawdziwą sztuką.